ROYAL ACADEMY OF MUSIC SERTİFİKA PROGRAMI (ABRSM)

ABRSM İngiliz Kraliyet Müzik Okulları, dünyada 90’ dan fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan uluslar arası bir sınayıcı kuruldur. Sınavlar; 35 çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır. Müzik eğitimi almakta olan amatör ve profesyonel her yaştan müzisyene açıktır.

ABRSM Birleşik Kurul, her yıl yarım milyonun üzerinde öğrenciyi sınayan dünyanın öncü müzik değerlendirme ve notlandırılmış müzik sınavları uygulayıcısıdır. Dünya çapında öğrenciler ve öğretmenler nezdinde tanınırlık ve güvenilirliğe sahip ROYAL Müzik Akademi Sınavları, PERFORMANS ve TEORİ olmak üzere iki ayrı kategoride yürütülen bu sınavlar toplam 8 aşamalıdır.

8 aşamanın sonunda aday Dip-ABRSM, LRSM ve FRSM diploma sınavlarına girerek alanında uluslar arası geçerliliğe sahip Associated Board Of Royal Schools Of Music diplomasını almaya hak kazanarak yurt dışındaki üniversitelerde istedikleri herhangi bir alanda burs kazanabilme, müzik eğitmenliği ya da yorumculuk gibi profesyonel meslek edinme imkânı elde etmektedirler.

Aşamalar

2020 senesindeki tüm ABRSM sınavları, COVID-19 Pandemisi nedeniyle yapılamamıştır.  Sonraki süreçlerde ise Face to Face, Digital ve Video Record olarak 3 seçenek halinde sınav komisyonları kurulmuştur.

Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. aşama Uygulamalı Sınavlarına girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) sınavının 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. Teori sınavıda yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında yapılmaktadır.

Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır.

Diploma Sınavları, sırasıyla; ARSM,  Dip ABRSM, LRSM ve FRSM’dir. Dip ABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı Sınavdan geçmiş olmak gerekir ve her bir diploma sınavı bir sonrakinin ön-şartıdır. Lisans Diploması ülkemizde de Y.Ö.K. tarafından Ön-lisansa denk kabul edilmiştir.

 

Başvuru ve bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

  En Son İncelenenler

  • Recently Viewed Products is a function which helps you keep track of your recent viewing history.
   Shop Now

  Fi Sanat

  Müzik Eğitim ve Sanat Merkezi Bursa

  Your cart is empty.